Amint korábban is említettem, szinte lehetetlennek tűnő vállalkozás olyan csokoládét találni, ami abszolút tejmentes, olyannyira, hogy még nyomokban sem tartalmaz tejet. Én vállalkozó szellemű ember lévén kitűztem a célt, hogy megküzdök ezzel a próbatétellel is. A tejcsokoládék természetesen kizárva, de ha pontos szeretnék lenni, akkor valójában létezik tejmentes „tejcsokoládé” is: a különböző ízesítésű, rizstejjel készült Mo Free termékek, de sajnos igen borsos az áruk (majdnem 1900 Ft a hagyományos 100 grammos kiszerelés).
A diéta első egy-két hete egy nagy információgyűjtő körút volt, ugyanis a városban szinte az összes áruházláncnak meglátogattam egy-egy üzletét, néhány kivételtől eltekintve. Olyan csokit nem nehéz találni, aminek az összetevői közt nem szerepel tejszármazék, számtalan ilyen étcsokoládé van. Olyat azonban, ami nyomokban sem tartalmaz tejet, igencsak nehéz fellelni a boltok polcain. A Spar, Tesco, Aldi, Lidl, Penny Market és Coop teljes kínálatát végigböngészve sem sikerült a küldetést teljesítenem. Ráadásul még a helyi ételallergia szaküzletekben sem találtam ilyet, bár ezek a boltok inkább a gluténmentes élelmiszerekre specializálódtak. Természetesen azért tejhelyettesítő élelmiszerek (pl. növényi sajtok és tejek) is vannak a kínálatukban, de konkrétan olyan csoki, amit én keresek, sajnos nincs. Az Auchan még tervben volt, bár elég nagy távolságra van tőlünk, és mivel épp a belvárosban jártunk, gondoltam, nézzünk be a Latin Negyedbe.
A Latin Negyedhez több reményt fűztem, hiszen csokoládé, kávé- és teaszaküzlet. Alaposan megismertem igencsak csábító kínálatukat; glutén- és laktózmentes édességeket, csokikat láttam szép számmal. Viszont olyat, amiben nincs tej nyomokban sem, sajnos itt sem leltem a fentiekben említett, Tescoból ismert Mo Free terméken kívül. Az eladótól is kértem segítséget, de sajnos ő sem tudott másikat ajánlani. Azért nem tértem haza üres kézzel, hirtelen megakadt a a szemem az Elit márkára hallgató étcsokiba mártott kávészemeken.
Egy kis műanyag dobozba vannak zárva a csodás kis drazsék, 40 grammos kiszerelésben kapható. Az összetevőknél sincs feltüntetve semmilyen tejszármazék (egyébként becsülettel jelölik az allergéneket, és csak a szójalecitin szerepel kövér betűkkel), és a „nyomokbanos” információjuknál sem! Végre, fél siker! Azért egy nagy mosolyt már ez is csalt az arcomra, és azonnal be is kebeleztem vidáman néhányat a kis csokis kávészemekből, de azért még mindig tombolt bennem a vágy egy szép nagy tábla étcsoki iránt!
Az Auchan hozta a megváltást számomra. Itt a cukormentes termékek között sikerült találnom több olyat, amelynek az összetevői között sem volt tejszármazék, és az allergén információi között sem szerepelt, hogy nyomokban tartalmazna tejet. Örömöm végre teljes volt, így néhány hétre be is táraztam, vettem két tábla Milete csokit – egy sima étcsokit és egy áfonyadarabkásat -, és egy tábla Szerencsi Paleobon csokit. A Milete termékek az eddigi értékrendem szerint szintén drágának tűnő, majdnem 700 Ft-os árukkal rögtön más megvilágításba kerültek a közel 2000 Ft-os lehetőség után. Persze be is osztottam kb. egy hónapra a kis csomagom. Azért még kiegészítettem időnként egy-két édes falattal, de erre később visszatérek.
Abszolút nem tűnt fel, hogy cukrot nem tartalmaznak ezek a nyalánkságok. Akkor azt gondoltam, ha sem az összetevők, sem az allergének között nem találok tejet, akkor teljes biztonságban vagyok. Sajnos kiábrándultam, amikor az áruház honlapján megtaláltam a termékeket, és az allergén információk között feltüntették a tejet. Hol szerepelhet helytelen információ? Aztán megpillantottam, hogy az áruház weblapján a laktózmentes (!) csoki mellett is feltüntetik allergénként a következőt:
„Tej és abból készült termékek, beleértve a laktózt”.
Tehát laktózmentes csokiban allergénként felbukkanhat a laktóz? 🙂
Érdekes. Mindenesetre valószínűleg nem kezeli külön az Auchan rendszerezése a tejfehérjét és a laktózt, hanem minden tejfehérjét tartalmazó termék mellé odadobják ezt a címkét, így egyszerűbb. Vagy pedig azt figyeli az allergén címkéket kezelő gépezet, hogy csokira bukkant, és máris ráragasztják allergénként a „tej” címkét? Nagyon remélem, hogy itt van a kutya elásva! Egy megdöbbentő dolgot tapasztaltam még, amikor a következő csokiportyán jártunk az áruházban. Az áfonyás Milete csokira is rákerült a “nyomokban” bélyeg. Atyaég, meg mertem volna rá esküdni, hogy eddig nem szerepelt rajta. Ha hiszitek, ha nem, ugyanennek a márkának a sima étcsokis változatán nincs feltüntetve ugyanez. A tájékoztatás szerint nyomokban tartalmaz ezt-azt, de a tej nincs a listán. Eszerint a sima étcsokit biztonsággal fogyaszthatom, az áfonyásat már nem? Hát nem ugyanabban az üzemben készülnek, és nincs ugyanakkora esély rá, hogy esetleg némi tejszármazék kerül beléjük? Sajnos teljesen biztosak nem lehetünk a dolgunkban, a “tejmentes” címkében bízhatunk leginkább.
Az Auchanban találtam egyébként több olyan dolgot, amit máshol nem. Például nagyon kedvező árban találtam mogyoróvajat, és a Milete csokival elegyítve megalkothattam a legegyszerűbb, de legfinomabb tejmentes nutellát. Ennek a fenséges mogyorókrémnek ITT olvashatod a receptjét. Itt találtam tejmentes vaníliás pudingot (Alpro), szójajoghurtot (Joya) és Gesztenye Marcit is, amit később a Sparban is felfedeztem.
Ez a nyalánkság pedig arra hivatott, hogy betöltse azt az űrt, amit a tejallergiások a túri rudi nélkülözése miatt éreznek. Glutén- és laktózmentes, de az összetevőket tanulmányozva azt látjuk, hogy tejfehérjét sem tartalmaz. Tulajdonképpen kakaós bevonatba mártott gesztenyemasszáról van szó, amelynek van natúr, illetve meggy- és barackdzsemmel töltött változata is. Eddig nem is jutott eszembe kipróbálni, pedig mindenképpen érdemes, nem csak azoknak, akiknek a túró rudi tiltólistás! Ugyanis a férjem is beleszeretett, talán ő is lecseréli a Pöttyöst? 🙂
Milyen csoki a megfelelő préda?
1. Akkor lehetünk igazán nyugodtak, ha a terméken konkrétan fel van tüntetve, hogy tejmentes vagy nem tartalmaz tejfehérjét. (ld. Mo Free csokoládé)
2. Ha abszolút nem kapunk arról tájékoztatást, hogy nyomokban miféle dolgokat tartalmazhat az adott termék, akkor csak saját felelősségre vedd meg, mivel ez nem jelenti azt, hogy nem is tartalmaz esetlegesen allergéneket, csak egyszerűen nincs ilyen jellegű információ feltüntetve. Ebben az esetben nem árt az óvatosság, én még most nem kísérleteznék, talán majd később.
3. Ha nincs konkrétan feltüntetve, hogy a termék tejmentes; akkor még abban az esetben merem megvásárolni, ha sem az összetevők között nem szerepel tej, sem a “nyomokbanos” résznél, ahol a lehetséges allergéneket feltüntetik. Tehát ha már van olyan jellegű tájékoztatás, hogy esetleg mi kerülhet a termékbe (pl. földimogyorót feldolgozó üzemben készül, vagy nyomokban glutént tartalmaz), de a tejet nem említik, akkor szintén bízok benne, hogy nem ér kellemetlen meglepetés (ld. Milete csoki és Szerencsi Paleobon).
Hamarosan zárom soraim, előtte azonban még egy gyöngyszemet szeretnék veletek megosztani. Ez pedig az Euro Centerben felfedezett retro édesség, ami Utast ellátó névre hallgat, amely egy “kókuszos bomba alkoholos meggyel, kakaós bevonóval mártva” (a csokipapíron lévő definíciót idéztem). Nekem tetszett az ízvilága, bár igaz, hogy nem egy egészségbomba, de néhanapján élhetünk vele, ha épp egy Euro Market jön velünk szembe és egy kicsit nosztalgiázni szeretnénk! Azt viszont érdemes tudni, hogy bár az összetevők közt kiemelik az allergéneket, és itt a tej nem szerepel; de nem tüntetik fel, hogy nyomokban esetleg tartalmaz-e valamit az elegáns pirosba bújtatott bonbon. Tehát ez az édesség nem mondható biztonságosnak, ha gondot okoznak a nyomokban tejes termékek, akkor inkább másikra essen a választásod!
Kellemes nassolást!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: