Korábban megígértem, hogy annak a fontos kérdésnek is fogok bejegyzést szentelni, hogyan igazodjunk el – főként kezdőként – a gyakran borsos árú tejhelyettesítő termékek világában. Amíg nem voltam érintett, hidegen hagyott a polcokon pöffeszkedő növényi tejek és joghurtok körülbelül háromszoros ára a hagyományos tejtermékekéhez képest. Tavaly még el sem tudtam képzelni, hogy képes vagyok sajtok és a napi betevő kis mézes natúr joghurtom nélkül élni. Amikor kézhez kaptam a diagnózist, és a tapasztalatok is bizonyították az allergiám, az első kétségbeesések közepette bele sem gondoltam, mennyire keresztülhúzhatja a havi költségvetésünket, ha rendszeresen ugyanaz kerül a kosaramba, mint korábban – természetesen tejmentes változatban.
Az első lépés az volt, hogy próbáltam minél több üzletet, lehetőséget feltérképezni ezeknek a termékeknek a beszerzésére, majd fokozatosan csökkentettem mindemellett az „adagot”. Mintha csak valami káros szenvedélyem lett volna, nehéz is hirtelen egyik napról a másikra letenni a „cuccot”. Lassan próbáltam megszokni, hogy nem sajtból van a kerítés, és van más nyalakodnivaló is a kókuszjoghurton kívül.
És lássatok csodát, én, aki hírhedt házi sajtfüggő és joghurtevő voltam, mára szinte elfelejtettem az élményt, és már nem támadnak rám az elvonási tünetek. Pedig nemrégiben rendezték meg Szegeden a borfesztivált, ahol lépten-nyomon megcsapott a hatalmas sajttömbök jellegzetes illata, ám könnyedén kárpótoltam az ízlelőbimbóim némi szilvaborral! Ugyanezt érzem, amikor bevásárláskor rám kacsint egy jókora szelet Snickers a polcról. Nemrégiben még a fél karomat adtam volna egy szeletért, és persze most is elfogadnám néha, ha nem kapnám meg utána méltatlan büntetésem. Viszont örömmel kijelenthetem, hogy már nem érzem azt az égető vágyat, hogy megőrülök, ha ott kell hagynom másoknak azt az árválkodó csokoládét. Tehát ha kezdő vagy még, ne aggódj, reméljük, nálad is beköszönt ez a korszak, vagy talán hamarabb is sikerül eljutnod eddig az örömteli pontig, mint nekem.
Mit tehetsz azért, hogy ne érintsen nagyon érzékenyen életmódváltásod miatt a fránya „hóvége”:
- Keress olyan lelőhelyet, ahol jóval olcsóbban megkapod az adott terméket, illetve nézz kedvezőbb árú márka után!
Nálunk a legközelebbi üzletben átlagosan 800 Ft körül mozognak a növényi tejek. Kezdetben azt gondoltam, hogy ezek a termékek mindenütt ilyen borsos árúak, viszont találtam olyan márkát, amelynek jóval kedvezőbbek az árai. Érdemes felfedezned pl. a Penny Marketben a Happy Rice rizsitalt vagy a Happy Soya szójaitalt, hiszen nagyjából a felébe kerülnek fent említett társaiknak (kb. 400 Ft), sőt volt már rá példa, hogy akcióban még ennél is olcsóbban volt lehetőség hozzájutni.
- Ha akciós egy termék, tárazz be belőle!
Azt elöljáróban elmondanám, hogy ez a tipp kizárólag olyan dolgokra vonatkozik, amelyeket normál körülmények között is fogyasztanál. Ha pl. egyébként nem vagy egy nagy tejivó (vagy növényi tejfogyasztó), csak szökőévente egyszer vásárolsz belőle, akkor felesleges 10 dobozzal megvenni. Az ember beleeshet abba a hibába, hogy úgy gondolja, majd csak jó lesz valamire, és egyébként is milyen dicséretes dolog, hogy egy ezrest spórolt ezzel az akcióval. Teljesen felesleges. Lehet, hogy elfogy, de valóban spóroltunk ezzel a lépéssel? Egyébként lehet, hogy adott idő alatt 10 helyett csak 2-3 doboznyi fogyott volna belőle.
Ha viszont rendszeresen használsz akár növényi tejet, tejszínt vagy bármilyen tejhelyettesítőt, és most bombajó áron van, tényleg tárazz be belőle! Egyedül arra ügyelj, mikor fognak lejárni ezek a pénztárcabarát példányok, hiszen ha néhány napon belül el kéne fogyasztanod a 10 doboz mandulatejed, akkor megint csak nem sokat nyertél.
- Válassz közeli lejáratú termékeket!
Előfordul, hogy különösen leértékelik az ún. értékcsökkent, azaz hamarosan lejáró termékeket. Én az Auchanban is sokszor rajtaütök efféle akciókon, volt, hogy 50%-os kedvezménnyel sikerült megkaparintanom a valódi joghurtra megtévesztésig hasonló szójajoghurtokat! Ebből nem érdemes viszont betárazni, hiszen miféle spórolás az, ha kénytelen vagyok holnapig 8 kis szójajoghurtot bekanalazni. Legutóbb bőven elég volt a négy is! (Négy darabos volt a pakk).
- Főzz gyakrabban olyan ételeket, amelyekhez eleve nem szükségeltetik tejtermék!
Nem kötelező egyfolytában „tejfölös” bablevest főzni, és „sajtos” bolognai tésztát enni; és persze van élet a Rákóczi túróson túl is. Időnként, ha megkívánod, az egy örömteli érzés, hogy sikerült tejmentesen elkészíteni a kedvenceid, és büszke is lehetsz magadra! De nem kell feltétlenül rendszeressé tenni ezt, hiszen rengeteg tejmentes étel van. Egy finom gombás csirkepörkölt vagy diós-mákos kevert sütemény, különféle pácolt húsok, és sorolhatnám.
- Rendelj webshopban, ha az kifizetődőbb!
Térképezd fel a webshopok kínálatát, ehhez a merénylethez legyen a Google a barátod! Ha annyit írsz a keresőbe, hogy mondjuk „tejmentes webshop”, már számtalan lehetőségből válogathatsz. Persze előzetesen mérlegelj, hogy a kiszállítási díjjal együtt is jobban jársz-e, mintha boltban vásárolod meg az adott terméket, és érdemes segítségül hívnod az http://www.argep.hu/ oldalt is, amelynek keresőjébe a termék típusát vagy márkáját beírva megnézheted, melyik oldalon juthatsz hozzá legkedvezőbben a kívánt étekhez!
Remélem, hasznát tudod venni a fenti tippeknek, ha bármi további ötleted van, bátran oszd meg velünk! Pénztárcabarát vásárlást kívánok mindenkinek!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: