Egy újabb tejmentes, gluténmentes, ráadásul nikkelszegény fogás következik! Hogy az utóbbi diétára miért van szükség, a Nikkelmentes diéta? Ki hallott már ilyet! című bejegyzésemből megtudhatod.
Most rendhagyó módon nem kertelek, hanem gyorsan elétek tárom egy kedvenc receptem! Hagyományos rakott krumplit szinte mindenki készített már, én egy-két éve bukkantam rá az ötletre: megtörhetjük a szürke hétköznapok megszokott rakott krumpliját egy érdekes dobással: a kolbászt cseréljük le darált húsra! Nálam nyerő volt az eredmény, nemrégiben pedig gombamániámtól ihletetten kipattant a fejemből a gondolat, hogy mindezt az élményt tetézhetjük némi baconnal és gombával. Ha valaki nem rajong úgy a gombáért, mint én, az akár ki is hagyhatja, de aki szívén viseli a kalciumpótlást mint nemes feladatot, az bizony beledobja a wokba! (Ha szeretnéd, hogy meggyőzzelek a kalcium fontosságáról, akkor feltétlenül olvasd el A kalcium fontos. Vita – minek? Vitamin – ok? című bejegyzésem!)
Hozzávalók (4 főre):
(Akár hétfőre, de nem elég 7 főre! :D)
- kb. 8 darab közepes méretű krumpli
- 30 dkg darált sertéscomb
- 25 dkg csiperke gomba (kihagyható, de akkor használj kicsit több húst és szalonnát!)
- kb. 10-15 dkg apró kockára vágott bacon
- 1 fej vöröshagyma
- 20 dkg majonéz (tejmentes)
- 200 grammos Joya Cremesse vagy natúr szójajoghurt (nem tragédia, ha kihagyod)
- 2 deci rizstej
- 1 tk. mustár
- 1 ek. rizsliszt (ha nem vagy gluténérzékeny, akkor hagyományos liszt is ugyanolyan jó)
- só, bors ízlés szerint
- olaj vagy zsír
Elkészítése:
- A krumplikat héjastól megfőzzük, közepes lángon ez kb. 20 perc. Amikor kész, hideg vizet engedünk rá, és hagyjuk hűlni.
- Eközben a gombákat felszeletelem, és a vöröshagymát, illetve a bacont apró kockákra vágom. (Van lehetőség sok üzletben akár előre felkockázott bacont is vásárolni). Amikor kihűlt a krumpli, lehéjazom és kb. 1 centi vastag karikákra vágom.
- Elkészítjük a tejfölös szószt helyettesítő ízletes mártást! Egy nagyobb tálba öntsünk kb. 2 deci rizstejet, keverjünk bele 20 dkg majonézt, egy szójajoghurtot, 1 teáskanál mustárt és 1 evőkanál rizslisztet. Egy kézi habverővel keverjük össze!
♦
TIPP 1: Ha véletlenül nincs otthon tejfölhelyettesítőd (pl. Joya Cremesse, szójajoghurt), vagy a spórolósabb megoldást választod, akkor nem probléma, ha nemes egyszerűséggel kihagyod a “műtejfölt”, és csak a többi összetevővel dolgozol! Eléggé híg lesz így az önteted, de az eredmény ugyanúgy isteni lesz, ha a sütőben összeérnek az ízek. Én is kipróbáltam, és így is nagyon finom! Most is így készítettem, mivel a szójatermékeket is kerülöm magas nikkeltartalmuk miatt!
♦TIPP 2: Javaslom a Globus uborkás majonézt, hiszen TEJSZÁRMAZÉKOT NEM TARTALMAZ, GLUTÉNMENTES, ÉS TARTÓSÍTÓSZER-MENTES!
♦ -
Olajon vagy zsíron hagymát pirítunk wokban vagy öblösebb serpenyőben, ha üveges, akkor rádobjuk a húst, majd a baconkockákat és a gombát.
♦
TIPP 3: Én teljesen átálltam a disznózsír használatára, aki ekcémás, annak javaslom a napraforgóolaj helyett! (Utóbbinak gyulladáskeltő hatása miatt).
♦
Néhány perc múlva beleöntjük a fehér mártásunkat is, kb. 10 percig sütjük a wok tartalmát.
- Kikenjük a jénai oldalait és alját zsírral, rétegezzük a felkarikázott, besózott krumpliszeleteket, majd leveses szedőkanállal ráhalmozzuk a baconos-gombás-húsos ragunkat! A húsos ragu után ismét a krumpli következik, és így tovább, amíg el nem fogy az alapanyag.
A roskadásig rakott jénai sütés előtt
6. Végül a jól megrakott jénait előmelegített sütőbe rakom, és közepes lángon kb. 30-40 percig sütöm.
A roskadásig rakott jénai sütés után
Előfordul, hogy az eredmény kicsit tocsog a zsírban, nem kell megijedni, nyugodtan önts le belőle, és lehetőleg ne tömd magad degeszre! Jóból főleg megárt a sok 🙂
Kész az ételünk, remélem, nektek is nagyon ízlik!
Jó étvágyat mindenkinek!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: