Tegnap este tértünk haza Visegrádról, de csak testben, lélekben még mindig ott röpködök a Fellegvár körül, és áztatom fáradt tagjaim a hotel medencéiben. Hamarosan visszatérek a munka világába, most viszont még van egy kis időm két mosás között azon a néhány száz fotón merengeni, amelyeket ezen a gyönyörű környéken csattogtattunk.
Egy bejegyzésben talán hosszas is lenne kis kalandjainkat is megörökíteni, és azokat a nevezetességeket, ahol jártunk, mindezt fűszerezve azokkal az információkkal, amelyek egy ételallergiást érintenek. Ezért úgy döntöttem, kezdem hát az utóbbival, egy következő bejegyzésben pedig városnéző túráink részleteire koncentrálok.
A Thermal Hotel Visegrád szállodában töltöttünk egy hosszú hétvégét, azaz 3 éjszakát 3 és fél éves Szofi lányunkkal (ő ugyebár Tofi).
Ez a wellness-hétvége a KidsOasis – minősített családbarát szálláshelyek jóvoltából valósulhatott meg, az Utazik a család online magazinban megjelent cikkeimnek köszönhetően. Már érkezésünk előtt is bíztam benne, hogy nem fogok éhen maradni és kellemetlenül érezni magam a svédasztal fogásainak tengerében, hiszen a hotel honlapján a következő mondattal találtam szembe magam a séf köszöntőjében: „… különös figyelmet fordítunk a speciális étrendet igénylő vendégekre és a gyermekekre is”. Azért a biztonság kedvéért felvettem a kapcsolatot a szállodával e-mailben, és megtudakoltam, hogy mire számíthatok. Egy kedves és segítőkész választ kaptam, mely szerint jelölik az allergéneket, ha mégsem találnék megfelelő ételt, akkor pedig a helyszínen tudom jelezni ezt az étterem vezetőjének, és készítenek egyedileg.
Ez egyébként ugyanígy működött korábban Noszvajon az Oxigén Hotelben is (ide kattintva belekukkanthatsz az erről szóló élménybeszámolóba), ott volt is rá egyszer példa, hogy nem volt a kínálatban tej- és gluténmentes főétel, viszont kérésemre készítettek nekem. Most könnyebb dolgom volt, mivel hónapok óta csak a tejre diétázom, kész megkönnyebbülés a korábbi tej-, glutén- és nikkelmentes diéta után. (Ez egy hosszabb történet, dióhéjban a lényeg, hogy hosszú-hosszú évek óta tartó emésztési panaszom oldódott meg a gluténmentes diéta hatására – gasztroenterológus javaslatára – majd egy év diéta után gond nélkül fogyaszthattam a glutént tartalmazó ételeket. Nem vagyok cöliákiás, de felmerült a gyanú nem cöliákiás gluténérzékenységre. Hogy akkor most mi is pontosan a helyzet, nem tudom… A magas nikkeltartalmú ételekkel sincs gondom már szerencsére, de azért arra ügyelek, hogy ne vigyem nagyon túlzásba pl. az étcsokit vagy a mogyoróvajat. A témáról bővebben ide kattintva olvashatsz.)
Na, szóval, miután kicsit elkanyarodtam az eredeti témától, hasonló volt a tapasztalatom a visegrádi Thermal Hotelben is, mint a noszvaji Oxigén Hotelben. Tejmentes főétel és köret is volt mindig, a kétféle leves közül legalább az egyik tejmentes volt. „Mentes” desszert nem volt minden nap, viszont volt olyan nap, hogy vegán és paleo desszerttel is megörvendeztettek, tehát kétféléből is választhattam. Az egyik a vegán panna cotta volt, a másik pedig egy paleo mákos-citromos sütemény. Jelezhettem volna a „mentesdesszert-mentes” napon elvileg, hogy márpedig gyorsan üssenek össze nekem valamit, de már úgyis majd’ kidurrantam, és nem volt kedvem a szakácsot sem túráztatni.
Különbség a másik szállodához – legalábbis az ottani tavalyelőtti tapasztalatokhoz – képest, hogy a növényi tejeket nem kellett külön kérni, mivel minden reggeli esetében ki voltak rakva, sőt négyféléből (mandula-, rizs-, szója- és kókusztej) is lehetett választani.
A vacsoránál minden alkalommal volt tehát tejmentes köret, főétel és különféle – öntet nélküli – saláták is, viszont volt olyan, hogy a mártások mind tejet tartalmaztak, és nem volt majonéz a pulton, csak tartármártás. Külön kérésemre viszont kaptam majonézt. Összességében meg voltam elégedve, az egyetlen dolog, amin lehetne változtatni, hogy minden étkezéshez biztosíthatnának valamilyen „mentes” desszertet.
Visegrádon sétálva pedig két olyan étterembe is belebotlottunk, ahol szintén figyelnek az ételallergiával, ételintoleranciával küzdőkre. Az egyik ilyen a Révkikötőben található Plintenburg étterem, ahol bár csak egy presszókávét és egy finom limonádét fogyasztottunk, egyből szemet szúrt a nagy „Glutenfree” felirat, illetve a honlapon is jelzik, hogy gluténmentes ételek színes választéka is megtalálható náluk. Bár az étlapot nézegetve meglepődtem, hogy az allergéneket nem jelölik, viszont felhívják rá a figyelmünket, hogy a kiszolgáló személyzettől érdeklődhetünk.
A másik ilyen étterem a Fő utcán található Vár Hotelhez tartozó, hangulatos terasszal is rendelkező Vár Grill Bár, ahol külön étlapot szenteltek a glutén-, cukor- és tejmentes ételeknek. Az étlap alján található tájékoztatás is teljesen korrekt: „Az ételek az árubeszerzés, a gyártás, az ételkészítés során érintkezhetnek más árukkal. Emiatt a teljes glutén-, tej-, és cukormentességet a keresztszennyeződések miatt nem tudjuk garantálni, ezért teljes felelősséget nem tudunk vállalni.” A mellékelt fotón látható a választék.
Remélem, valamelyest tudtam hasznos tippel szolgálni a Visegrádra készülőknek, a következő bejegyzésben pedig nem az ételek, hanem kalandjaink lesznek a főszerepben! 🙂