Fogkrém, óvszer, tusfürdő. Hogy mi a közös bennük? Nem csupán az, hogy kellékei lehetnek egy romantikus estének… 🙂
A mi szempontunkból sokkal inkább fontos az a közös sajátságuk, hogy gyanúba keveredhetnek tejallergia esetében, ha valami „furcsa” tünetet észlelsz. Nem is érted, miért viszketsz, miféle kiütések éktelenkednek rajtad, hiszen te betartod a tejmentes diétát! Kihangsúlyozom, gyanúba keveredhetnek, tehát nyugalom: rengeteg olyan tusfürdő, szappan, fogkrém létezik, amely tejmentes, de azért nem árt a teljes biztonság érdekében ezekre a termékekre is odafigyelni.
1. Tusfürdők
Érdemes vigyázni a tusfürdőkkel és szappanokkal is, és persze valójában mindennel, ami a bőrödre kerül. Nem csoda, hiszen a bőr a legnagyobb érzékszervünk, ráadásul nagyon érzékeny! Példaként a FA Yoghurt termékcsaládot említeném meg, a joghurtos tusfürdőkből számos változat elérhető. Pl. Fa Yoghurt Aloe vera, Fa Yoghurt vanília és méz illattal stb. A márka oldalán a Yoghurt termékekkel kapcsolatban a következő csábító leírás található: „A joghurt proteint tartalmazó krémesen lágy formula fenntartja a bőr természetes nedvességegyensúlyát, és még a száraz bőrt is simábbá varázsolja”.
A Krémmánia oldalát ajánlom mindenkinek, aki kozmetikumok összetevőivel kapcsolatban szeretne vizsgálódni. Biztosan sokan ismeritek, ezen az oldalon ugyebár megtalálhatjuk a termékre rákeresve az összetevők listáját, sőt, leírást kapunk mindegyikről. A joghurtról a következőket tudhatjuk meg: „A CosIng hivatalos funkció besorolása szerint hajkondícionáló és bőrvédő hatású összetevő. Paula Begoun szerint nem készült még olyan kutatás, mely bizonyította volna, hogy a joghurt helyileg használva hatásos lenne a bőrön, viszont a fogyasztása negatívan befolyásolhatja az atópiás dermatitiszban szenvedők bőrét.”
(Megjegyezném, én a fogyasztás helyett inkább használatot írnék, kicsit furcsán hangzik, hogy tejmentes tusfürdőt fogyasztok.)
A napokban futottam össze a Rossmannban a Lactovit névre hallgató tusfürdővel, amitől szintén óvakodjunk, hiszen tejfehérjét tartalmaz.
Tehát a fenti termékek és társaik sem atópiás ekcéma esetén, sem tejallergiásoknak nem ajánlott!
2. Tejes, kecsketejes szappanok, arckrémek
Tejallergiásként ugyanígy vigyázzunk a bioboltokban, drogériákban, kézműves vásárokon kapható, népszerű tejes, kecsketejet szappanokkal, krémekkel!
3. Naptej
Szintén érdemes tüzetesen elolvasni az összetevőlistát! Konkrét példa: Diet Esthetic Sun-UVA naptej, itt találhatsz róla leírást is!
4. Fogkrém:
Bizonyos fogkrémek is tartalmazhatnak tejszármazékot, szintén a Krémmánia oldalát böngészve a Zendium fogkrém összetevői között szerepelnek gyanús elemek. Ilyen például a kolosztrum, amely tulajdonképpen előtej, amely a szülés utáni első pár napban termelődik. A tehén előtejét előszeretettel felhasználják bizonyos vitaminkészítményekhez is. Az oldalon a termékleírásban mindenki számára egyértelműn szerepel egyébként a következő: „… tojás- és tejfehérjéket tartalmaz.”
5. Gyógyszerek, vitaminkészítmények:
Vannak laktózt tartalmazó gyógyszerek, aki „csak” tejfehérje-allergiás, de nem laktózérzékeny, azt nem érinti a dolog. Azt viszont fontos tudni, hogy minimális mennyiségben van jelen a laktóz ezekben a gyógyszerekben, Dr. Novák Hunor kifejtette, hogy így ezeket nyugodtan szedhetik azok is, akik laktózérzékenyek.
A vitaminkészítmények esetében legyünk elővigyázatosak a már említett kolosztrummal!
6. Latex:
A latex kesztyű és az óvszer is okozhat elméletileg tüneteket, mivel a latex készítésekor is használnak fel tejfehérjét. Bár ez ha nem is kizárt, a legkevésbé valószínű. A Women’s Health magazin megkérdezett erről egy női egészségügyi szakértőt. Az ő véleménye szerint ez elméletben lehetséges, de a gyakorlatban nem találkozott még ilyen esettel. Ilyen jellegű problémák esetében inkább az derül ki, hogy latexallergia áll a háttérben. Ha tutira akartok menni, akkor a vegan.com oldalán van egy kis gyűjtemény vegán (azaz állati eredetű termékeket mellőző) óvszerekről! 🙂 Egyre több terméken felfedezhetjük manapság a vegán jelzést, az “erőszakmentes” tusfürdők széles választéka is elérhető!
Szia! Nem vettem kötekedésnek, sőt, jó a témafelvetés. Az ételeknél más a helyzet, nem is igazán lehet olyan termékkel találkozni, amely laktózt tartalmaz, de tejfehérjét nem.(Az ételekkel kapcsolatban joggal mondhatjuk, hogy minden tejmentes laktózmentes, de nem minden laktózmentes tejmentes. Sőt, az lenne számomra a normális, hogy a laktózmentes jelölésű termék csak laktózmentes, de nem tejmentes; de tudjuk, hogy a gyakorlatban ez nem feltétlenül így van, az élelmiszeripari cégek nem mindig használják következetesen ennek jelölését.
Egyszer találkoztam olyan termékkel (keksz), amelyen csupán a laktóz volt feltüntetve “vastagon”, egyéb tejszármazék nem. Jól ki is kerekedett a szemem, azóta sem értem, hogy esetleg valamiféle mesterséges úton kinyert laktózt tartalmazott-e, de ennek nagyon minimális esélyt adok, szerintem csak elmulasztották feltüntetni a tejfehérjét.
A gyógyszerek esetében viszont elvileg más a helyzet, ezért mertem leírni ezt a mondatot. Ha tejből nyerik ki a laktózt, akkor tartalmazhat legalább nyomokban tejfehérjét, ez igaz. Egy – a témában kompetens – ismerősöm megerősítette, hogy tejfehérje-allergiában (ha nem párosul laktóz-intoleranciával) szedhető a “csak” laktózt tartalmazó gyógyszer, ő több gyógyszerésszel is beszélt erről, és ők is ezt támasztották alá. Elvileg a gyógyszerekben lévő laktózt nem tejből nyerik ki, hanem laboratóriumban állítják elő.
A fent említett cikket pedig Novák Hunor doktor úr így zárja: “A gyógyszerekben a laktóz segédanyagként egészen minimális mennyiségben van jelen, bátran beszedhetik a laktóztartalmú pirulákat a laktózérzékeny gyermekek és felnőttek is.” Tehát szerinte a laktózérzékenyekre sem jelent veszélyt ez a csekély mennyiség.
(Bár megjegyzem, ennek ellenére találkoztam már fórumokon olyan – nem tejfehérje-allergiás (!), hanem – laktózérzékennyel, akinek ez is gondot okozott…)
Szia! Nem rég akadtam a blogodra és hirtelen megakadt a szemem egy mondatodon:
“Vannak laktózt tartalmazó gyógyszerek, aki „csak” tejfehérje-allergiás, de nem laktózérzékeny, azt nem érinti a dolog.”
Ezzel vitába szállnék, mert ez eléggé félrevezető információ, leginkább azoknak, akik annyira még nem jártasak a témában. Ugyanis attól, hogy a tejfehérje és a tejcukor két különböző dolog, a tejcukor tartalmaz tejfehérjét. Tehát akinek tejfehérje allergiája van, az ugyanúgy nem vihet a szervezetébe tejcukrot. 🙂
Nem kötözködni akarok, de aki például jobban, vagy extrém módon érzékeny, allergiás ezekre a dolgokra, nem mindegy, milyen információt olvasnak. 🙂